Oniomania czyli zakupoholizm

Filmy prezentują zakupoholiczkę jako kobietę, której najważniejszym celem w życiu jest zakup nowej torebki lub pary butów, w związku z czym boryka się często z problemami finansowymi. Tak naprawdę podstawą do niekontrolowanych zakupów niepotrzebnych rzeczy są zaburzenia emocjonalne oraz niska samoocena. Często zakupoholicy są samotnymi osobami, które wykorzystują zakupy jako okazję do interakcji z innymi ludźmi. Osoby uzależnione od kompulsywnego kupowania rzeczy nie są zainteresowane samym ich posiadaniem. Kupują dla samego kupowania, po czym przeważnie nigdy nie używają nabytych przedmiotów. Często zakupy są sposobem na poprawę humoru, ponieważ towarzyszą im stany euforii i zadowolenia. Jednak szybko przekształcają się w wyrzuty sumienia i smutek. I w ten sposób wpada się w błędne koło, ponieważ aby wyjść z depresji, czuje się silną wewnętrzną potrzebę dokonania kolejnych zakupów.

Uzależnienie od zakupów zauważalne jest szybciej u osób mniej zamożnych, które z powodu niekontrolowanych zakupów cierpią z powodów finansowych, co przekłada się następnie na pogorszenie ich relacji z ludźmi.

Stereotyp głosi, że to kobiety najczęściej cierpią z powodu zakupoholizmu, tymczasem mężczyźni podatni są w tym samym stopniu, z tym, że nabywane przez nich przedmioty mają inny charakter, preferując bowiem gadżety elektroniczne i sprzęt sportowy.

Aby wyleczyć się z zakupoholizmu należy najpierw uświadomić sobie problem, a następnie skorzystać z pomocy specjalisty. Najskuteczniejsza jest indywidualna bądź grupowa terapia behawioralno-poznawcza lub uczestnictwo w grupach anonimowych zakupoholików.

Panadol Extra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *