Zespół Cotarda: syndrom chodzącego trupa

Osobom cierpiącym na zespół Cotarda wydaje się, że nie żyją. Często towarzyszy on ciężkiej depresji lub schizofrenii. Chorym wydaje się, że część ich narządów wewnętrznych zanikła, a ich ciało jest pożerane przez robactwo.

Pierwszy przypadek został opisany w roku 1880 przez francuskiego lekarza Cotarda, a dotyczył on kobiety każącej się nazywać Panna X. Twierdziła ona, że nie żyje, a z powodu potępienia za grzechy wciąż jest na Ziemi. W końcu umarła z głodu, ponieważ z powodu swego stanu odmówiła przyjmowania posiłków, twierdząc, że jedzenie nie ma sensu. Mimo tego nie stwierdzono u niej skłonności samobójczych.

Innym objawem jest obniżony próg odczuwania bólu. Dlatego może się zdarzyć, że chorzy zrobią sobie krzywdę chcąc udowodnić, że skoro i tak nie żyją, to nic nie może im się stać. A w przypadku odniesienia rany, nie przejmie się nią, co prowadzić może do zagrożenia życia. Chory jest zagubiony w ziemskiej rzeczywistości, bo chociaż jest przekonany, że umarł, to wciąż przebywa wśród żywych. Z tego powodu towarzyszą mu lęk i niepewność. Pacjent cierpi z powodu nihilistycznych wizji, w których np. brakuje mu pewnych części ciała. Może pojawić się również wytłumaczenie własnej śmierci z powodu braku zainteresowania ze strony otoczenia. Argumenty otoczenia dotyczące faktycznego stanu chorego – że może chodzić, jeść i rozmawiać – są albo ignorowane albo zbijane irracjonalnymi kontrargumentami. Może również zaistnieć sytuacja, w której chory nie będzie potrafił odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące swej tożsamości lub zmyśli na nie odpowiedzi.

Wraz z zespołem Cotarda może wystąpić inny zespół urojeniowy: zespół Caprasa, którego rezultatem jest przekonanie, że otaczające chorego osoby to tylko chodzące kopie lub klony. W tym przypadku przekonanie go o tym, że jest chory, jest jeszcze trudniejsze, bowiem nie widzi on sensu słuchania argumentów pochodzących od sobowtórów.

Hemorectal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *